هنوز هیچ درمان قطعی برای کرونا مشخص نشده است

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه هنوز هیچ درمان قطعی برای کرونا مشخص نشده است، درباره روش های درمانی به کار گرفته شده، گفت: دانشگاه های علوم پزشکی کشور، بیش از یک هزار طرح مطالعاتی مختلف در زمینه ویروس کووید ۱۹ آغاز کرده اند، یکی از این طرح ها استفاده از پلاسمای بیماران بهبود یافته برای بیماران مبتلا به بیماری کرونا است.

 

دکتر قاسم جان بابایی در حاشیه نشست استانی ستاد مبارزه با کرونا استان خراسان رضوی، گفت: همکاری و هماهنگی میان استاندار خراسان رضوی، تمامی اعضای شورای اداری استان، مردم، آستان قدس رضوی و دانشگاه علوم پزشکی مشهد در بیش از ۵۰ روز از شیوع ویروس کرونا بسیار خوب بوده و این امر موجب شده است که یکی از بهترین استان های کشور در زمینه مدیریت این بیماری محسوب شود.

 

وی با بیان اینکه اجرای برنامه سطح بندی بیماران مبتلا به کووید ۱۹، یکی از اقدامات بسیار مهم دانشگاه علوم پزشکی مشهد در راستای ارائه خدمات به بیماران سندرم حاد تنفسی و مبتلا به کرونا بوده است، تصریح کرد: در این برنامه که مراکز خدمات جامع سلامت به عنوان سطح یک، کلینیک ها و درمانگاه های دولتی و خصوصی به عنوان سطح دو و ۳ بیمارستان به عنوان سطح سه بیماران تعیین شده، موجب شده است که از ازدحام و مراجعه مستقیم بیماران به اورژانس مراکز درمانی جلوگیری شود.

 

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: استان خراسان رضوی در حال حاضر در مرحله مدیریت بیماری کووید ۱۹ است و دانشگاه علوم پزشکی مشهد به اوضاع بحرانی این بیماری مسلط است، اما هنوز تا مهار بیماری کرونا فاصله داریم. استان خراسان رضوی به دلیل وجود حرم مطهر رضوی، تعداد زیاد کارخانه ها، حضور مسافران وتعدد سفر به این استان شرایط خاصی را نسبت به سایر استان های کشور دارد و هرگونه تصمیم گیری در زمینه بیماری کرونا باید در این استان به صورت مرحله به مرحله انجام شود.

 

جان بابایی با بیان اینکه در طرح فاصله گذاری هوشمند، تعدادی از مشاغل و اصناف ضروری به طور مجدد فعالیت خود را آغاز کرده اند، خاطر نشان کرد: برای اطلاع از نتایج این طرح و بررسی آثار آن در میزان بار بیماری دو هفته زمان لازم است تا بتوان تصمیم های بعدی را اجرایی کرد.

 

وی با تاکید بر اینکه هرگونه غفلت و اشتباه در تصمیم گیری ممکن است موجب بروز بحران شود، از تمامی مردم خواست در حال حاضر که استرس و نگرانی های روزهای نخست شیوع ویروس کرونا کمتر شده است، برای فعالیت در سایر مشاغل و اصنافی که هنوز فعال نشده اند، صبور باشند.

 

معاون درمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه دانشگاه های علوم پزشکی کشور از جمله دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیش از یک هزار طرح مطالعاتی مختلف در زمینه ویروس کووید ۱۹ آغاز کرده اند، خاطر نشان کرد: یکی از این طرح ها استفاده از پلاسمای بیماران بهبود یافته برای بیماران مبتلا به بیماری کرونا است که دانشگاه علوم پزشکی مشهد یکی از دانشگاه هایی است که این طرح مطالعاتی را با همکاری سازمان انتقال خون در حال اجرا دارد.

 

بنابر اعلام وبدا، وی با بیان اینکه نتایج این طرح مطالعاتی هنوز اعلام نشده است، تصریح کرد: هنوز هیچ درمان قطعی برای کرونا مشخص نشده است و داروی ضد ویروس خاصی برای بیماری کرونا کشف و تولید نشده است.

منبع خبرگزاری ایسنا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *