( 6 نکته ضروری ) برای پرستاری از کودک بیمار

پرستاری از کودک بیمار

کودک بیمار نیاز به مراقبت و توجه ویژه ای دارد، زمانی که والدین برای مراقبت از کودک خود پرستار استخدام می کنند، این مسئولیت بر عهده پرستار خواهد بود. پرستاری از کودک بیمار در منزل برای هر پرستاری سخت می باشد، پرستار کودک باید روحیه ای قوی برای نگهداری از کودک بیمار داشته باشد. ممکن است کودک بیماری خاصی داشته باشد و یا کاملا سالم باشد.

بیمار شدن کودک سالم نیز دور از انتظار نیست و بهر حال پرستار با این موضوع روبه رو می شود. در زمان بیماری کودک پرستار باید توجه ویژه ای به کودک داشته باشد. در ادامه این مقاله در رابطه با مراقبت های ویژه از کودک بیمار بیشتر صحبت می کنیم .

روش پرستاری از کودک بیمار

نکاتی که در زمان بیماری باید پرستار کودک به آنها توجه کند :

1 – توجه به استراحت کودک بیمار

کودک چه بیمار باشد و چه نه، به خواب کافی نیاز دارد. کودک درزمان بیماری، سرماخوردگی و تب به خواب بیشتری نیاز دارد. و پرستار کودک باید به این موضوع اهمیت دهد و کودک را به موقع بخواباند و محیطی آرام و ساکت برای استراحت کودک فراهم کند. یک کودکی که به مدرسه می رود، حداقل روزانه به ۱۰ ساعت خواب نیاز دارد. پرستار باید به کودک یادآوری کند که با استراحت زودتر خوب می شود.

2 – هیدراته نگه داشتن بدن کودک کودک بیمار

هیدراته نگه داشتن بدن کودک بیمار در دوران بیماری بسیار اهمیت دارد و پرستار باید به این موضوع توجه کند. معمولا کودک بیمار دچار بی اشتهایی می شود و تمایلی به خوردن و نوشیدن نخواهد داشت. پرستار کودک باید بتواند کودک را به خوردن و نوشیدن تشویق نماید. مایعات کافی به کودک بدهد. برای کودک سوپ آماده کند و او را به خوردن آبمیوه های خوش طعم که سرشار از ویتامین می باشد و برای بهبودی کودک موثر است، تشویق کند.

رسیدن آب کافی به بدن کودک در دوران بیماری علی الخصوص در مورد کودکان با سنین پایین تر اهمیت ویژه ای دارد، چرا که این کودکان بیشتر در معرض بی آبی و کم آبی بدن قرار دارند. و هرگونه سهل انگاری در این مورد می تواند منجربه بروز مشکلات جدی در کودک شود.

3 – جلوگیری از خشکی بینی کودک بیمار

بینی کودک در دوران بیماری باید مرطوب باشد و خشک نشود. داروهای مرطوب کننده بینی برای کودکان زیر ۴ سال خطرناک می باشد. استفاده از از اسپری های مخصوص بینی و یا قطره ای آن برای جلوگیری ازخشکی بینی کودک، مرطوب و ضد عفونی کردن بینی کودک موثر خواهد بود. همچنین پرستار کودک می تواند از بخور دادن هم برای سلامتی و بهبود هرچه سریع تر کودک استفاده کند.

روش نگهداری از کودک بیمار

4 – محبت کردن به کودک بیمار

برخی از کودکان در دوران بیماری دچار اضطراب و استرس می شود، در واقع از بیماری وحشت دارند. پرستار کودک باید در این دوران با بغل کردن و محبت کردن اضطراب و استرس کودک را کم کند و با آرام کردن کودک به او احساس امنیت ببخشد. استرس سطح مقاومت و ایمنی بدن را کاهش می دهد، از این رو آرامش داشتن در روند بهبودی موثر خواهد بود.

در واقع بهترین درمان برای کودک محبت کردن در زمان بیماری می باشد. کودک باید ببیند که پرستار عمیقا او را دوست دارد، برایش عشق می ورزد و سلامتی او برایش اهمیت دارد. محبت روند بهبودی را سرعت می بخشد. پرستار کودک باید به نیازهای کودک توجه کند و کودک نیز قدران محبت ها و صبوری های پرستار خود باشد.

کودک باید به پرستار خود اعتماد داشته باشد. اگر پرستار کودک به تنها گذاشتن کودک برای چند دقیقه نیاز داشته باشد، کودک را از این موضوع با خبر کند، کودک مطمئن می شود که پرستار در زمانی که گفته باز می گردد. باخبر بودن کودک از این موضوع که پرستار در همین نزدیکی می باشد، آرامش او را حفظ خواهد کرد.

پرستار کودک باید به کودک محبت کند و با او طوری رفتار کند که کودک احساس خوب و خاص بودن داشته باشد.

5 – پرت کردن حواس کودک بیمار

سرگرم کردن کودک و پرت کردن حواس کودک از بیماری مانع از کج خلقی های کودک می شود. پرستار باید بتواند به خوبی حواس کودک را از بیماری پرت کند. تماشای تلویزیون تا حدودی می تواند حواس او را پرت کند، اما پرستار برای سرگرمی بیشتر باید خلاقیت داشته باشد و بتواند با در نظر گرفتن شرایط کودک وانجام انواع بازی های مختلف و مفرح کودک را سرگرم کند.

6 – کسب اطمینان از راحتی کودک بیمار

کودک بیمار باید در خانه احساس راحتی داشته باشد، تا بتواند خوب استراحت کند و سریع بهبود یابد. از جمله اینکه دمای خانه باید متعادل باشد. در صورت سرد بودن هوا پرستار کودک باید با وسایل گرم کننده دما را بالا ببرد و اگر هوا گرم باشد ، با باز کردن پنجره ها دما را کنترل کند. هوای تازه تاثیر بهتری روی سلامت کودک خواهد داشت.

لباس کودک مباید نرم و راحت باشد. پرستار کودک باید بداند که پیژامه ها لباس های راحتی خواهند بود.

همانگونه که گفتیم استراحت کافی تاثیر زیادی در بهبودی بیماری دارد. از این رو پرستار کودک باید مکان مناسبی برای استراحت کودک مهیا کند. جا، متکا و روانداز مناسب تاثیر زیادی در راحتی و استراحت کودک خواهد داشت.

آموزش نحوه نگهداری از کودک بیمار

نکاتی که در زمان بیماری باید پرستار کودک به آنها توجه کند :

  • محیط بیمارستان برای کودک خسته کننده می باشد، بنابراین پرستار کودک در صورت صلاحدید پزشک می تواند برای بهبود روحیه ی کودک او را به حیاط یا باغ بیمارستان ببرد.
  • در زمان انجام آزمایش و تزریقات پرستار باید بتواند به کودک آرامش دهد. مثلا حواس کودک را اینگونه پرت کند که دستت را آرام و بی حرکت برای من نگه دار.
  • بهتر است در دوران بیماری و بستری شدن والدین بیشتر در کنار کودک باشند.
  • پرستار کودک برخی از امکانات خانه را در بیمارستان برای کودک فراهم کند، مثلا تماشای تلویزیون یا بازی کردن.
  • ملاقات با خواهر و یا برادر حتی برای مدت کوتاهی نیز می تواند باعث بهبود روحیه کودک شود و کودک نسبت به بستری شدن در بیمارستان احساس بدی نداشته باشد.

5/5 – (2 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *