۱۵۰ پرستار شهید دوران کرونا / لزوم اجرای کامل قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری

ثبت‌نام بیش از ۵۰۰۰ پرستار برای اعزام به غزه، ۱۵۰ شهید و ۷۰۰۰ پرستار جانباز در دوران کرونا، لزوم اجرای کامل قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری و ضرورت حرکت به سمت ارایه خدمات پرستاری در منزل و … از جمله مباحثی بود که رییس کل سازمان نظام پرستاری در نشستی خبری در آستانه روز پرستار به تشریح آن پرداخت.

۱۵۰ پرستار شهید دوران کرونا / لزوم اجرای کامل قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، محمدمیرزابیگی در نشست خبری به مناسبت روز پرستار ضمن تبریک این روز به جامعه پرستاری کشور، گفت: این روزها، روزهای غم انگیری در نوار غزه است که زنان و مردان زیادی به خاک و خون کشیده می‌شوند و برای اولین بار است که بیمارستان‌ها و مراکز درمانی هم مورد هدف قرار می‌گیرد که باید این اقدام محکوم شود. ما با پزشکان و پرستاران این منطقه مظلوم هم دردی می‌کنیم و تا الان ۴ بیانیه خطاب به سازمان‌های بین‌المللی نوشتیم که چرا به صورت قاطع با این رژیم غاصب برخورد نمی‌شود؟

ثبت‌نام بیش از ۵۰۰۰ پرستار برای اعزام به غزه

وی افزود: از طرفی راه‌اندازی پویش‌هایی داشتیم که بین جامعه پرستاری راه افتاده است و سازمان با کمک سایر مجموعه‌های بهداشتی و درمانی اجتماع بزرگ میدان فلسطین را رقم زد. همچنین تاکنون برای اعزام نیرو به غزه بیش از ۵۰۰۰ نفر ثبت نام کردند. حتی برخی پرستاران پاسپورت فرستادند و درخواست داریم بتوانیم از مظلومیت مردم آنجا به شکل عملی دفاع کنیم.

۱۵۰ شهید و ۷۰۰۰ پرستار جانباز در دوران کرونا

وی با یادی از شهدای مدافع سلامت ایام کرونا، افزود: تقریبا با شروع دوره پنجم نظام پرستاری، کرونا آغاز شد و در این بین برخلاف سایر مردم و دستگاه‌ها که دورکار شدند اما پرستاران بیشتر در میان میدان نبرد با کرونا بودند و حتی در بیمارستان‌ها ساکن می‌شدند. بالغ بر ۱۵۰ شهید پرستاری دوره کرونا و حدود ۷۰۰۰ نفر هم جانباز ناشی از اثرات کرونا داشتیم. متاسفانه در موضوع شهدا الان مباحث نقص مدرک مطرح می‌شود که نمی‌دانیم چرا اینگونه است.

میرزابیگی درباره اقدامات انجام شده در دوره پنجم نظام پرستاری، ادامه داد: در همان ایام ۵۲ هزار و ۲۰۰ نفر مجوز استخدامی برای نیروهای سلامت گرفته شد که قرار شد ۴۵ درصد این عدد از پرستاران باشند. سامانه پرداخت قاصدک جمع آوری شد و معوقات ۲۰ هزار میلیارد تومانی نظام سلامت در سال ۹۹ به کادر سلامت اختصاص یافت تا با انگیزه بهتری در ایام کرونا خدمت کنند. اعطای فصل دهم قانون خدمات کشوری و فوق‌العاده ویژه هم سال ۹۹ انجام شد. عضویت در دبیرخانه شورای عالی بیمه هم از اقدامات خوب این ایام بود.

او با اشاره به اینکه اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری از سال ۹۹ کلید خورد، بر لزوم اجرای کامل آن تاکید و تصریح کرد: این قانون در دولت جدید به اجرای جدی‌تر درآمد. تعرفه گذاری خدمات پرستاری دو ریشه تعریف K و نحوه محاسبه ارزش نسبی خدمات پرستاری با چهار روش تعریف شد.

وی با انتقاد از نحوه اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری و آنچه که «فاصله نجومی آن با قانون» خواند، افزود: باید سیستم کدینگ پرستاری ثبت شود. تمام خدمات پرستاری کد دارد که در سازمان ملی استاندارد مورد قبول است، پس سیستم‌های HIS باید بتوانند این کدها را ثبت کنند که اگر این نباشد دیگر تعرفه گذاری نیست. آنچه که الان اجرا می‌شود فقط ثبت بسته‌های خدمتی در بخشی از بیمارستان‌های دولتی، آن هم بدون نظم است. در سایر بیمارستان‌های خصوصی، عمومی غیردولتی و… هم نظارت و پیگیری وجود ندارد. آنچه که در بیمارستان‌های وزارت بهداشت اکنون اجرا می‌شود یک سامانه دیگر به نام کارآمد است که تقریبا با تغییرات اندکی همان قاصدک است که برچیده شده بود.

لزوم اجرای کامل قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری

او با تاکید بر لزوم اجرای کامل قانون تعرفه‌گذاری پرستاری با توجه به اخذ هزینه‌های آن در قالب تعرفه‌ها از بیمه‌ها و مردم، ادامه داد: برنامه هفتم توسعه هم دو یا سه آسیب جدی به قوانین پرستاری دارد؛ یعنی قانون تعرفه‌گذاری، قانون ارتقا و بهروه وری، قانون مربوط به سرانه سلامت. یک مورد مربوط به بند ث ماده ۶۹ این قانون است؛ قانون بهره‌وری خاص است و نباید قانون دیگر بر روی آن نوشته می‌شد و این درحالیست که الان بر آن تبصره زده‌ شده است.

وی افزود: از طرفی در بند ج این ماده بحث تربیت نیروهای بین بخشی و رشته‌های حد واسطه مطرح شده است که یعنی مجددا به تربیت بهیار بازگردیم. آن وقت در این ایام که داریم در ارائه فوق تخصصی خدمات حرکت می‌کنیم، آیا کسی که می‌خواهد خدمت فوق تخصصی ارائه دهد، باید تحصیلات ۴۰ سال قبل داشته باشد و به آموزش پرستاری ضربه بزنیم؟ ما در قانون وظیفه داریم در مسائل آموزشی به وزارت بهداشت مشاوره دهیم. در تدوین این بند و تبصره‌های قانون برنامه هفتم توسعه، هیچ یک از نهادهای پرستاری حضور نداشتند.

میرزابیگی افزود: در مورد به کارگیری بهیاران هم پیگیری کردیم اما بازهم در قانون برنامه هفتم آمد؛ ما مخالف این موضوع هستیم چون تربیت پرستاران باید سطح بندی شده باشد، نه اینکه کسی خارج از حرفه پرستاری بیاید برای جبران کمبود نیروی مناطق محروم تربیت شود. مگر ۲۰۰ دانشکده پرستاری نداریم؟ این دانشکده‌ها باید نیروی متخصص تربیت کنند، چه لزومی دارد رشته‌هایی مثل بهیاری که برای ۴۰ سال قبل است، احیا شود؟

ضرورت حرکت به سمت ارایه خدمات پرستاری در منزل

وی با اشاره به سالمند شدن جمعیت کشور نیز ادامه داد: متاسفانه خدمات القایی نظام سلامت دارد به سفره‌های مردم آسیب می‌زند که ما برای برون رفت از این شرایط راهکاری اندیشیدیم. پرستاری در بعد حرفه‌ای و مالی باید درست دیده شود. در خدمات مشترک و بیماری‌های مزمن باید به سمت ارائه خدمات پرستاری در منزل برویم که برای بیمه‌ها و مردم هم ارزان‌تر محاسبه می‌شود. در مورد بیماران مزمن توصیه ما پرستاری جامعه‌نگر بر پایه خانواده محور است. بیش از ۵۰ درصد افراد بستری در بیمارستان‌ها، بیماران مزمن هستند که فقط مراقبت می‌گیرند و کار چندان تخصصی ندارند که سیستم مراقبتی پرستاری باید برای آنها فعال شود. ۱۷۰۰ مرکز مراقبت در منزل داریم که برای پوشش بیمه آن هم دارد کارهایی می‌شود. فقط از مردم می‌خواهیم با مراکز قانونی در این زمینه همکاری کنند.

وی افزود: مکاتبات متعددی با نهاد ریاست جمهوری برای رفع مشکلات داشتیم و در عین حال راهکار هم ارائه دادیم و از مسئولین درخواست داریم که به مشکلات رسیدگی کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *