مصرف نمک کارایی ورزشکاران را افزایش نمی‌دهد

مطالعات اخیر نشان داده بود که مصرف نمک می‌تواند به ورزشکاران استقامتی به هنگام انجام مسابقات کمک کند. با این حال یکی از محققان در این باره می‌گوید: مصرف متعادل نمک عاقلانه است و باید این نوع مصرف ترویج شود. مصرف بیش از حد نمک و سدیم مشکلاتی از جمله فشار خون بالا را برای سلامتی به همراه دارد. بسیاری از مردم در حال حاضر نیز در طول روز بیش از حد نمک مصرف می‌کنند.

 

در مطالعات اخیری که در دانشگاه سن لوئیز انجام شده محققان دریافتند که مصرف قرص های نمک هیچ تاثیری بر کارایی ورزشکاران استقامتی ندارد.

 

نتایج این تحقیقات در مجله “علم و پزشکی ورزشی” منتشر شد.

 

پیش از این گفته می‌شد که به دلیل عرق کردن ورزشکاران سدیم بدن را از دست می‌دهند. ورزشکاران برای جایگزین کردن این سدیم از دست رفته به صورت افراطی شروع به مصرف نمک کردند.

 

عرق کردن مکانیزمی در بدن است که باعث خنک شدن می‌شود. در صورتی که تعریق درست انجام شود کارایی ورزشکار افزایش می‌یابد.

 

در مطالعات اخیر یازده ورزشکار استقامتی مورد بررسی قرار گرفتند. این افراد به مدت دو سال با ضربان قلب 60 درصد ماکزیمیم ، ورزش کردند. این میزان ورزش باعث ایجاد دو لیتر عرق شد. در یک جلسه این ورزشکاران از 1800 میلیگرم سدیم و در جلسه دیگر از پلاسیبو استفاده کردند.

 

بررسی‌ها نشان داد که مصرف سدیم تاثیری بر کارایی ورزشکاران ندارد. در این بررسی‌ها، میزان عرق کردن، ضربان قلبو دمای بدن ورزشکاران آنالیز شد.

 

مدیر این تحقیقات می‌گوید: مصرف سدیم به صورت متعادل می‌تواند موثر باشد، اما مصرف بیش از حد سدیم خطراتی برای سلامتی به همراه دارد. باید افراد تشویق شوند تا کمتر نمک مصرف کنند. آمارها نشان می‌دهد که میزان مصرف روزانه نمک از حد مجاز فراتر رفته است.

منبع خبرگزاری ایسنا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *