مربی آموزشی کودک

مربی آموزشی کودک مربی آموزشی کودک

در جامعه نوین، آموزش کودکان از همان دوران طفولیت شروع می شود. والدین برای اینکه فرزندشان از آموزش اصولی مربی آموزشی کودک برخوردار باشد، او را به مهد و سایر مراکز آموزشی می برند؛ اما گاهی به دلایلی همچون پر مشغله بودن یا داشتن کودکی که دچار مشکل جسمی –حرکتی است و یا اختلال یادگیری دارد، مایل به استخدام مربی آموزشی در خانه هستند . حیطه کاری مربی آموزشی منحصر به کودکانی است که به سن مدرسه نرسیده اند و فعلاً باید به مهد کودک یا پیش دبستانی بروند.
باید خاطر نشان کنیم که مربی آموزشی فقط جهت رسیدگی به امور آموزشی کودک استخدام می شود و برای چند ساعت کوتاه در کنار کودک خواهد بود. او وظایف دیگری همچون مراقبت و پرستاری از کودک را انجام نمی دهد؛ اما اگر شما نیاز به فردی دارید که هر دو جنبه آموزش و پرستاری از کودکتان را به او بسپارید، مراکز خدمات پرستاری معتبر با معرفی افراد کاردان به شما می توانند کمکتان کند.

وظایف مربی آموزشی کودک

وظایف مربی آموزشی کودک

مربی کودک با توجه به وضعیت ذهنی و جسمی او برنامه آموزشی مناسبی فراهم می سازد. او تلاش می کند تا زمینه شکوفایی علایق و استعدادهای کودک را به وجود آورد. همچنین اگر کودک عادت های غلطی دارد که والدین نمی توانند بچه را از آن کارها منع کنند، مربی با خلاقیت خود برای آن نیز راهکارهایی ارائه می کند. لازم است که قبل از استخدام مربی با مهم ترین وظایف آموزشی او آشنا شوید.

• آموزش اعداد
مربی آموزشی کودک می تواند با اجرای بازی های جذاب، کودک را با اعداد ریاضی آشنا کند و چون کودک به صورت خصوصی مورد آموزش قرار می گیرد، کیفیت یادگیری او به مراتب بهتر خواهد بود.

• آموزش الفبا
برای آموزش الفبا به کودکان از شیوه های روانشناختی کودک استفاده می شود که مربی از همه روش های گوناگون آموزشی اطلاع دارد و در محیط امن خانه، الفبا را برای فرزند شما می آموزد.

• آموزش رنگ ها
می دانیم که دنیای زیبای کودکان رنگارنگ است و این امر گواه بر سلامتی روانی آنان است. اگر که آن ها از آموزش اصولی مربی آموزشی کودک برخوردار باشند، علاوه بر چند رنگ اصلی، نسبت به دیگر رنگ های ترکیبی نیز شناخت پیدا می کنند و رؤیاهایشان را زیباتر می سازند.

• اصول ابتدایی احترام به قوانین
آموزش احترام به قوانین اگر از دوران کودکی شروع شود، رفته رفته جزو باورهای کودک می شود و چه خوب خواهد بود اگر که فرد متخصصی این کار را انجام دهد. آموزش عدم استفاده از الفاظ رکیک و پرخاشگری در کودک از مثال های بارز این اصول میباشد.

• آموزش نقاشی
نقاشی کشیدن یکی از علایق مهم کودکان به شمار می آید. مربی کودک به او کمک می کند که نقاشی هایش روز به روز معنادارتر و زیباتر شود.

• آموزش کاردستی
انجام دست ورزی های مختلف همچون درست کردن کاردستی برای افزایش قوه خلاقیت کودکان بسیار مهم است. مربی آموزشی کودک سعی می کند به روش های مختلف، خلاقیت کودک را پرورش دهد.

• آموزش رعایت بهداشت
مربی آموزشی، به کودک شما یاد می دهد تا بتواند بهداشت فردی خود را رعایت کند و به او می فهماند که در صورت عدم رعایت نظافت چه اتفاقاتی ممکن است برایش رخ دهد؟

یکی از راه های توسعه ذهنی کودکان قصه گویی و اجرای نمایش است. مطمئناً انجام این کارها برای مربی کودک آسان تر از والدین است.

• آموزش حفظ ایمنی خود
از دیگر مسائل مهمی که مربی کودک به آموزش آن اهمیت می دهد، آشنا کردن او با خطراتی است که اگر مواظب خودش نباشد، احتمال دارد برایش پیش آید. مثل بازی با کبریت.

• سرگرمی و بازی
بازی هایی که مربی آموزشی کودک با فرزند شما انجام می دهد، علاوه بر جنبه سرگرم کردن کودک در راستای هدفی مهم طراحی می شود و می خواهد چیزی را به او بیاموزد.

• شعر خوانی
در سنین کودکی اگر آموزش به صورت غیرمستقیم و از طریق شعر انجام شود، اثر بیشتری بر روی کودک خواهد گذاشت.

• آموزش تغذیه مفید
امروزه کودکان دوست دارند که بیشتر از تنقلات بازاری و فست فود استفاده کنند. در این بین مربی آموزشی با بیان زیان های آن به زبان کودکانه و تشویق آنان به مصرف خوردنی های سالم و خانگی نقش مهمی ایفا می کند.

• تقویت اعتماد به نفس
داشتن اعتماد به نفس، موجب پیشرفت روز افزون آدمی می شود. این خصلت پسندیده در صورت نهادینه شدن از همان دوران کودکی، مقدمات پیشرفت را فراهم می سازد. مربی آموزشی کودک به خوبی می داند که چگونه کودک را به سوی آن سوق دهد.

• آموزش استقلال شخصی
متأسفانه والدین، انجام همه کارهای فرزندشان را خودشان به عهده می گیرند و آن را ناشی از محبت می پندارند. در حالی که این امر باعث وابستگی کودک به دیگران می شود؛ اما مربی کودک با کارهایی همچون قصه گویی، نمایش، بازی یا به طرق دیگر او را برای متکی به خود بودن و مستقل شدن آماده می کند.

• آموزش احترام به دیگران
فرد با آموختن نحوه احترام به دیگران از همان دوران کودکی باعث شکل گیری شخصیت کودک در چشم سایرین می شود. مربی قدم به قدم آن را به کودک می آموزد.

• آموزش اصول اعتقادی
مربی آموزشی کودک مجرب با در نظر گرفتن چارچوب مسائل مذهبی و فرهنگی خانواده، در شکل گیری مسائل اعتقادی و باورهای معنوی کودک نقش اساسی دارد.

• انجام تمرینات حرکتی
برای آن دسته از کودکانی که از مشکلات جسمی ـحرکتی رنج می برند، مربی تمرینات حرکتی را که پزشک تجویز کرده، با یک سری بازی ها همراه می کند تا کودک بدون خستگی بتواند آن ها را انجام دهد.

• کاهش اختلالات یادگیری
بچه هایی که دچار اختلال یادگیری هستند، بهتر است آموزش آنان به صورت انفرادی و با ابزارها و روش های مختلف صورت گیرد. مربی آموزشی با تخصص خود در جهت کاهش اختلالات او گام های مؤثری برمی دارد.

• آموزش زبان
در صورت تمایل شما، مربی مقدمات آموزش زبان را برای کودکتان فراهم می آورد.
مرکز خدمات پرستاری آسایش ایده آل در زمینه معرفی مربی آموزشی کودک که آیتم های ذکر شده را دارند، سابقه درخشانی دارد و کسانی را معرفی می کند که با توجه به روحیه شاد کودک، آن ها را از آموزش های مورد نیازشان بهره مند سازد.

امتیاز دهید post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *